email: artur@silvicola.pl


Jakie odmiany ziemniaków kupujemy

Zasadniczo wszystkie odmiany kupujemy. Najczęściej ziemniaki żółte, które są najbardziej popularne, czasem czerwone (czyli z czerwonawa skórką), najrzadziej białe.

Jaki kaliber nas interesuje i jakie powinno być opakowanie

Jeśli chodzi o rozmiar, to ziemniaki powinny być w rozmiarze od 5 cm, jeśli mówimy o ziemniakach jadalnych. Ziemniaki wczesne zaś powinny być o średnicy od 4,5 cm. Przypominamy równocześnie, iż do mierzenia rozmiaru ziemniaka są specjalne kwadratowe kalibrownice. W żadnym wypadku nie należy posługiwać się kalibrownicami do jabłek, czy do cebuli. Opakowanie standardowe to worki raszlowe po 25 lub 30 kg.

Na jakie paletach należy ładować 

Nie jest to istotne – jest to sprawa do uzgodnienia. Istnieje możliwość ładowania ziemniaka bez palet, ale to wszystko zależy od konkretnego zamówienia.

Czy worki i muszą być oznakowane

Tak , oczywiście. Każdy worek musi być oznakowany odpowiednią etykietą. Wzór etykiety wysyłamy mailem przed załadunkiem. Brak etykiet jest zagrożony dużymi karami. Wyjątkowo na etykiecie ziemniaka powinny się znajdować numery producenta danej partii oraz numer uprawniający do obrotu ziemniakiem. 

Czy interesują nas ziemniaki tylko w I klasie?

Tak, tylko klasa I nas interesuje. Praktycznie nie dopuszczamy zazielenienia bulw, wad wewnętrznych, zgnilizny oraz zanieczyszczeń mineralnych i organicznych. Na potrzeby rynku rosyjskiego ziemniaki powinny być umyte, praktycznie bez żadnych śladów gleby. Bardzo ważne jest również, aby ziemniaki nie były porośnięte kiełkami - jeśli ładujemy ziemniaki wiosną, żeby nie były zaparzone, zapleśniałe i w żadnym wypadku podmrożone.

Jakimi ilościami należy dysponować, by być naszym dostawcą

Jeśli chodzi o ziemniaki nie łączymy załadunków z innym asortymentem. Dostawca musi mieć odpowiednie dokumenty i pozwolenia na obrót ziemniakiem i musi znajdować się w rejestrze producentów ziemniaka. Ponadto, musi odpowiednio wcześniej udostępnić partię ziemniaków do badań, co wiąże się często z zaplombowaniem magazynu i ponieść koszty wszystkich niezbędnych badań – m.in. na bakteriozę i raka ziemniaczanego.

Jakie najczęściej zdarzają się problemy i co się wtedy dzieje

Najczęstszym problemem jest złe przygotowanie – w zależności od pory roku. Zdarzają się podmrożenia, lub parch. W przypadku ziemniaków kopcowanych – pleśń. Czasem bywa, iż producent nie otrzymuje zgody służb fitosanitarnych na eksport ziemniaka do Rosji, gdyż dana partia nie przechodzi badań laboratoryjnych, wymaganych przez stronę rosyjską. Taka sytuacja może pociągać za sobą dodatkowe skutki, a mianowicie konieczność utylizacji danej partii ziemniaka oraz kwarantanny pola, na którym dany ziemniak był uprawiany. Tak naprawdę tylko ziemniak ze ściśle monitorowanych upraw może być bez problemów eksportowany.

Czy potrzebujemy certyfikatów

Zasadniczo nie, chociaż w szczególnych przypadkach bywają konieczne.

 

Nasze dane kontaktowe do handlowców znajdują się tutaj

Silvi-Cola © 2012 - Bronisze   |   Projekt & cms: www.zstudio.pl