email: artur@silvicola.pl


Marchew (Daucus carota)

Marchew jest warzywem korzeniowym, wymagającym gleb lekkich, żyznych i wilgotnych, o małej zawartości azotu. Przed siewem marchwi nie należy stosować obornika (uprawiamy w drugim roku po oborniku). Zalecane jest stanowisko przewiewne, gdyż wiatr utrudnia gnieżdżenie się największemu szkodnikowi warzyw korzeniowych - połyśnicy marchwiance. Pomoże też naprzemianrzędowa uprawa marchwi z cebulą, gdyż cebula odstrasza połyśnicę marchwiankę, z kolej sąsiedztwo marchwi zapobiega występowaniu popularnego szkodnika cebuli - śmietki cebulanki.

Marchew można wysiewać w okresie od końca marca do czerwca. Wysiew do gruntu jest wskazany dopiero gdy gleba ogrzeje się do 7°C. Wcześniej marchew można wysiewać pod niskimi osłonami lub w inspekcie. Nasiona wysiewamy na głębokości od 1 do 2 cm, w rzędach co 15 - 30 cm. Rosnąca roślina wymaga regularnego podlewania, odchwaszczania i spulchniania gleby pomiędzy rzędami.

Zbiór wczesnych odmian jest możliwy już od czerwca (od 8 tygodni po wysiewie). W zależności od terminu siewu marchew możemy zbierać aż do października, jednakże marchew zebrana wcześnie charakteryzuje się delikatniejszym smakiem. Korzenie są bogate w witaminy i sole mineralne (przede wszystkim są znakomitym źródłem karotenu). 
 
Odmiany polecane do uprawy amatorskiej :

Marchew "Ambrosia"
Odmiana wczesna o krótkim, 70-dniowym okresie wegetacji. Często spotykana w uprawach amatorskich. Korzenie o kształcie lekko stożkowatym osiągają długość 23 do 28 cm. Barwa korzenia intensywna, czerwonopomarańczowa. Znikoma ilość włókien w połączeniu z dużą zawartością cukrów przyczyniają się do wybornego smaku korzeni tej odmiany. Korzenie gotują się szybko, nie tracąc barwy, nadają się również do mrożenia.

Marchew "Amsterdamska NOE"
Odmiana wczesna. Korzenie ciemnopomarańczowe, kruche i soczyste, osiągają długość około 15 cm. Wysiew od marca do maja do gruntu, rozstawa od 3 do 6 cm i 30 do 40 cm między rzędami, zbiory od lipca do września. Nadaje się do uprawy pod osłonami, w inspekcie oraz w gruncie.

Marchew "Kalina" F1
Odmiana wczesna. Korzenie barwy ciemnopomarańczowej osiągają długość 20 cm. Są smaczne, zawierają dużo cukrów i karotenu. Wysiew od marca do maja. Rozstawa 3 do 6 cm w rzędach i 30 do 40 cm pomiędzy rzędami. Zbiory od sierpnia do września.

Marchew "Nantejska"
Odmiana średniowczesna. Korzenie osiągają długość około 15 cm. Kształt walcowaty. Miąższ delikatny, kruchy, bardzo smaczny. Siew od marca do maja, zbiory od lipca do października. Z opóźnionego siewu nadaje się do przechowywania.

Marchew "Perfekcja"
Odmiana późna. Korzenie barwy czerwono-pomarańczowej, osiągają długość do 19 cm i masę 250 gram. Zbiory od sierpnia do października. Nadają się do bezpośredniego spożycia i przechowywania zimowego.

Opracowano na podstawie : Mój Ogród, Delta, Warszawa 1993, s. 391 - 392; B. Kamińska-Frąszczak, Nowe odmiany dla amatorów, Działkowiec, nr 11/2003, s. 46, oraz materiałów informacyjnych producentów.

więcej : http://www.ogrody.cvd.pl/

Silvi-Cola © 2012 - Bronisze   |   Projekt & cms: www.zstudio.pl